Atrakcje - Szlak rzeki Drwęcy - PTTK

Dwęca jest prawym dopływem Wisły, jej źródła znajdują się w okolicy wsi Mielno na południowy zachód od Olsztynka w części Garbu Lubawskiego. Na całej 219 km trasie rzeka objęta jest ochroną rezerwatu „Rzeka Drwęca”.

Początkowo płynie w wąskim, długim na 8 km i głębokim na 20-30 m wąwozie zwanym Czarcim Jarem, który kajakarze odwiedzają bardzo rzadko ze względu na jego trudność oraz duża uciążliwość. Dogodnym miejscem do rozpoczęcia spływu jest dopiero Rychnowska Wola, gdzie Drwęca płynie szerszą i znacznie przystępniejszą doliną. Innym znacznie korzystniejszym miejscem rozpoczęcia spływu są Stare Jabłonki, z których poprzez jeziora Szeląg Mały i Wielki oraz rzekę Szelążnicę możemy dotrzeć do Ostródy i jeziora Drwęckiego.

Szlak rzeki Drwęcy nie licząc odcinka do Ostródy jest łatwy technicznie i mało uciążliwy. Rzeka zaskakuje zmiennością napotykanych krajobrazów – od leniwych odcinków meandrujących wśród pól i łąk przez malownicze jeziora aż po szybkie etapy gdzie porośnięte gęstym lasem brzegi znacznie zbliżają się do siebie.

Na trasie spływu zaskakuje również bogactwo świata zwierząt. Na rozlewiskach napotykamy liczne ptactwo reprezentowane przez: żurawie, kaczki krzyżówki, cyraneczki, błotniaki jak również wysoko szybujące bieliki. Na uwagę zasługują występujące tu ryby: trocie, łososie, pstrągi i cetry. Na całej długości rzeki widać miejsca bytowania bobrów.

Szlak zadowoli również tych, którzy cenią możliwość zwiedzania zabytków, po drodze mijamy wiele ciekawych miejscowości: Ostródę, Nowe Miasto Lubawskie, Brodnicę, Golub Dobrzyń a przedłużając spływ o etap po Wiśle również Toruń.

Mankamentem szlaku jest mała baza noclegowa, przez co często będziemy musieli liczyć się z koniecznością noclegów pod namiotem.

Źródło: www.mazurypttk.pl