Atrakcyjne miejsca Warmii i Mazur - Sanktuarium św. Krzyża (Braniewo)

Cenne zabytki Braniewa:

  • - Górująca nad  miastem, odbudowana z ruin Bazylika Mniejsza pod wezwaniem św. Katarzyny

  • - Sanktuarium św. Krzyża z cudownym obrazem Trójcy świętej. W należącym do sanktuarium ogrodzie klasztornym znajduje się okazała droga krzyżowa.

  • - Byłe hospicjum dla konwertytów - ufundowane przez bp Teodora Potockiego. Aktualnie mieści się w nim Inkubator Przedsiębiorczości.

  • - Budynek byłego Collegium Hosianum.

- Kościoły: św. Antoniego i św. Trójcy.

- Klasztor „Regina Coeli” - siedziba zgromadzenia sióstr św. Katarzyny, założonego przez braniewiankę - błogosławioną Reginę Protmann - obecną patronkę miasta.

- Gotycka wieża bramna - jedyny ocalały fragment braniewskiego zamku biskupiego.

- Spichlerz Mariacki - pamiątka po ożywionym handlu morskim i porcie.


Braniewo

Braniewo leży nad rzeką Pasłęką, 7 km od jej ujścia do Zalewu Wiślanego. Graniczy z Obwodem Kaliningradzkim.

Miasto to może poszczycić się ponad 700 letnią tradycją. Było  pierwszą stolicą Warmii, siedzibą biskupów warmińskich, bogatym portem, należało do Związku Hanzy. W średniowieczu był to ważny ośrodek kulturalny, gospodarczy i oświatowy. Tu w XVI w. bp Stanisław Hozjusz sprowadził po raz pierwszy do Polski jezuitów.

Przez Braniewo przebiegają krajowe i międzynarodowe szlaki turystyczne, m.in. kopernikowski, dalekobieżny E9, rowerowy R64. Ponadto znajduje się tu najmniejszy w Polsce i jedyny w województwie ogród zoologiczny. Został on założony w latach 50 w średniowiecznej fosie obronnej na terenie przedwojennego ogrodu botanicznego.

Co więcej, sama rzeka Pasłęka jest bardzo urodziwa. Dla miłośników kajakarstwa to interesujący i zróżnicowany szlak wodny. Swoim biegiem uchodzi do Zalewu Wiślanego w Nowej Pasłęce, gdzie znajduje się port rybacki i przystań jachtowa. Istnieje tam możliwość oraz warunki do  nauki i uprawiania sportów wodnych.

W mieście znajduje się szeroki wybór lokali gastronomicznych, oferujących wyśmienitą kuchnię. Poza tym, Braniewo służy gościom miejscami w hotelach, pokojach gościnnych czy internatach. Dla tych natomiast, którzy chcieliby odpocząć na łonie natury, z dala od pospiechu dnia codziennego, w nieskażonym  środowisku i bliskim kontakcie z przyrodą zapraszamy do gospodarstw agroturystycznych, znajdujących się na terenie gminy i powiatu.

W wolnym czasie można pójść do kina, odwiedzić galerię Towarzystwa Miłośników Sztuki, albo wybrać się na jazdę konną do - znajdującej się na terenie miejskiego ośrodka sportu -  stadniny koni.

Miasto zaprasza do uczestnictwa i wspólnej zabawy w cyklicznych imprezach w sezonie letnim. Należą do nich m.in. Dni Braniewa - odbywające się w malowniczo położonym amfiteatrze, gdzie na scenie otoczonej wodą prezentują się gwiazdy polskiej estrady i okoliczni artyści.

Więcej informacji o Braniewie w naszym serwisie, w dziale REGION, a o Sanktuarium św. Krzyża - w dziale KULTURA.

Przydatne strony:
Miasto Braniewo
Powiat Braniewo

Źródło: Archiwum. Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie
Fot. Archiwum. Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie