Atrakcyjne miejsca Warmii i Mazur - Mosty w Stańczykach (Gołdap)

Latem można tu korzystać z pobliskich jezior, wspomnianego szlaku kajakowego, ścieżek dydaktycznych, szlaków pieszych i rowerowych oraz z zabytkowego nieczynnego szlaku kolejowego, którego główną atrakcją są ponad trzydziestometrowej wysokości mosty w Stańczykach oraz niewiele mniejsze w rosyjskiej Tokariewce.

Niedaleko tej trasy znajduje się najprawdziwsza piramida - grobowiec rodu Farenheidów. W Zatykach pod Tatarską Górą znajduje się jedna z największych w Polsce hodowli dzikich zwierząt, dokąd można wybrać się na bezkrwawe safari.

Kraina łowców przygód - Gołdap
O pograniczu powiatu gołdapskiego i południowo-wschodniej części obwodu kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej można mówić jako o mikroregionie i to nie tylko dlatego, że jest tu swoisty mikroklimat, ale także ze względu na specyfikę i wyjątkową urodę tutejszego środowiska geograficzno-przyrodniczego. Po obu stronach granicy znajduje się wiele atrakcji krajobrazowych, przyrodniczych oraz zabytków. To tu znajdują się główne wzniesienia Mazur Garbatych i jedyna w tej części Europy puszcza borealna nosząca cechy typowej tajgi.

Są jeziora polodowcowe i atrakcyjna dla kajakarzy rzeka Gołdapa, którą poprzez kanał Brożajcki można dopłynąć do Węgorapy, a za tym i do rosyjskiej Pregoły. Unikalne porosty, które można spotkać w okolicach Żytkiejm to jeden z dowodów na to, że jest tu najczystsze powietrze w Europie Środkowej – co również potwierdzają najnowsze badania. Dlatego nieprzypadkowo gmina Gołdap jest do tej pory jedynym uzdrowiskiem w województwie warmińsko-mazurskim, nieprzypadkowo też w 1998 roku powołano Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Natomiast po stronie rosyjskiej w 1994 roku wydzielono rezerwat o nazwie Wisztynieckij Lies nawiązujący w swojej nazwie do malowniczego jeziora Wisztynieckiego leżącego na pograniczu rosyjsko-litewskim. W tej części obwodu kaliningradzkiego można odwiedzić ciekawe miejsca historyczne, choćby Czistyje Prudy, w których żył znany litewski poeta Kristionas Donelajtis, albo Trakeny, gdzie wyhodowano znaną w świecie rasę konia trakeńkiego.

W Puszczy Rominckiej po obu stronach granicy (8 po stronie polskiej i 7 po stronie rosyjskiej) znajduje się kilkanaście tzw. Głazów Wilhelma II, bowiem na przełomie wieku XIX i XX Puszcza była rewirem łowieckim tego niemieckiego władcy. Głazy upamiętniają złowione przez cesarza jelenie.

Innym istotnym elementem wyróżniającym tę ziemię spośród innych ośrodków turystycznych w regionie jest możliwość uprawiania na tym terenie turystyki i latem, i zimą, choćby dlatego, że na podgołdapskiej Pięknej Górze znajduje się kolej krzesełkowa, dwa wyciągi narciarskie (550 i 350 m) oraz – jeden z lepszych w Europie - całoroczny tor saneczkowy (zimą turystami zagranicznymi najczęściej odwiedzającymi Gołdap są Rosjanie).

Więcej informacji o mieście Gołdap na naszej stronie w dziale REGION oraz ROZRYWKA

Przydatne strony:
Miasto Gołdap
Powiat Gołdap

Źródło: Archiwum. Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie
Fot.
Archiwum. Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie