Atrakcyjne miejsca Warmii i Mazur - Kwatera Główna Niemieckich Wojsk (Mamerki)

Nad brzegiem rozległego jeziora Mamry, pośród podmokłych lasów, trafiamy do kolejnej ogromnej kwatery niemieckiej. Omszałe ściany bunkrów wyglądają niesamowicie, choć niełatwo wypatrzyć je wśród drzew. Kwatera o kryptonimie „Anna” 8 , to stanowisko dowodzenia Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych. Rozległa strefa obejmowała około 220 różnych obiektów, w tym 30 ciężkich schronów żelbetowych – była to największa kwatera na terenie Warmii i Mazur.

W latach 1941‑44 mieszkało w niej 1500 żołnierzy i oficerów, w tym prawie 50 generałów. Było to całe miasteczko z siecią nazwanych ulic, dworcem kolejowym, nieodległym lotniskiem, elektrowniami, schronami mieszkalnymi oraz wieloma innymi obiektami. Cały teren podzielony był na strefy: Quelle (z niem. Źródło), którą zajmowało kwatermistrzostwo wojsk lądowych, strefę Fritz – najważniejszą w całym obiekcie, gdzie mieścił się sztab wojsk lądowych, wreszcie mniejszą strefę zwaną Brigitten Stadt (miasto Brygidy), zajmowaną przez pomocnicze oddziały– głównie kobiece.

W Mamerkach zwiedza się liczne bunkry, podobne do tych znajdujących się w Wilczym Szańcu w Gierłoży. Na jeden z bunkrów można wejść po zbudowanych niedawno pomostach drewnianych, a na stropie o grubości 7 m postawiono wieżę widokową.

Teren kwatery jest obecnie przystosowany do zwiedzania i udostępniony dla turystów
Mamerki, Karolewo 22/33
tel.: 89 752 42 83
e-mail: info@mamerki.com,
www.mamerki.com

Między poszczególnym obiektami poprowadzono trasy turystyczne o różnej długości, a całość jest otwarta dla zwiedzających od 1 maja do końca października.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.mamerki.com

O Kwaterze w Mamerkach można przeczytać również na naszej stronie w dziale KULTURA

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Szlak Fortyfikacji"
Fot.
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Szlak Fortyfikacji"
Fot. GEP Chroszcz / Skansen fortyfikacji w Mamerkach / Śluza