Atrakcyjne miejsca Warmii i Mazur - Szlak Wiewiórczej Ścieżki (Olecko)

Wiewiórcza ścieżka to trasa piesza oraz rowerowa o długości 12 km, wokół linii brzegowej Jeziora Oleckie Wielkie. Czas przemarszu to około 4 godziny. Na trasie ścieżki można zobaczyć i zapoznać się z wieloma gatunkami roślin, zwierząt i ptaków które są objęte ochroną prawną. Znajdują się tutaj  między innymi miejsca gniazdowania łabędzi, perkozów, łysek i kaczek krzyżówek. Idąc dalej mijamy Stanicę Wodną z wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz okoliczne hotele i pensjonaty, które oferują bogatą ofertę noclegową. Po drodze mijamy plażę i molo miejskie, które posiada skocznię odbudowaną na podstawie przedwojennych zdjęć. Kilkadziesiąt metrów od plaży miejskiej znajduje się kompleks rekreacyjno-sportowy w skład którego wchodzą stadion, boiska, korty tenisowe, sauna i siłownia.

 Za plażą miejską znajduje się tzw. trawiasty stok „dzikiej plaży”, kolejna plaża strzeżona oraz miejsce biwakowania. Następnie ścieżka kieruje się w przybrzeżny las. Po 45 min. marszu dochodzimy do budynków Dworku Mazurskiego. Nieopodal w lesie znajdują się domki wypoczynkowe, hotele i restauracje. Warto tu odpocząć bo to przedostatnie zagospodarowane miejsce przystankowe podczas tego spaceru.

Trasa jest prosta i nieuciążliwa. Wielokrotnie będziemy mieli możliwość podziwiania panoramy jeziora z trasatów widokowych. Przy zwężeniu jeziora tzw. „Szyjce” znajduje się kolejna strzeżona plaża. Można zakończyć spacer w tym miejscu – tu znajduje się wygodna droga, która poprowadzi nas do miasta. Po mniej więcej 20 minutach znajdziemy się w centrum miasta. Jeśli jednak mamy ochotę kontynuować spacer wzdłuż linii brzegowej jeziora to poruszamy się jak nam wskazują znaki. Spacer kończymy tak jak zaczęliśmy na tzw. Kamiennym Mostku.

Więcej informacji i zdjęć na stronie internetowej miasta Olecka – Szlak Wiewiórczej Ścieżki  

Więcej informacji o Olecku w naszym serwisie w dziale KULTURA oraz REGION

Źródło: www.olecko.pl
Fot. www.olecko.pl