Atrakcyjne miejsca Warmii i Mazur - Port Lotniczy Olsztyn-Mazury

Położone w sercu Warmii i Mazur Lotnisko Olsztyn-Mazury w Szymanach to nowoczesny, międzynarodowy port z pełną infrastrukturą przygotowaną do obsługi samolotów pasażerskich poruszających się zarówno w trybie rejsowym i czarterowym.

Potencjał portu w zakresie rocznej obsługi pasażerów sięgać będzie 500 000 osób. Długość i szerokość drogi startowej wynoszą odpowiednio 2 500 i 45 m i umożliwią lądowania takich statków powietrznych jak między innymi Boeing 737 i Airbus 320. System nawigacyjny ILS/DME umożliwi lądowania w warunkach ograniczonej widoczności.

Część lotnicza lotniska położona jest na ok. 322 ha terenu w miejscowości Szymany.

W odległości 10 km od Portu Lotniczego, w Szczytnie  znajduje się siedziba Regionalnego Organizatora Turystyki – Mazury Air Travel. Firma organizuje wycieczki po Warmii i Mazurach, wynajmuje samochody, rezerwuje hotele i pensjonaty.

Szczytno

Ok. 1350 r. na przesmyku pomiędzy jez. Domowym Dużym i jez. Domowym Małym Krzyżacy postanowili założyć drewniano-ziemną strażnicę obronną. Większość historyków stwierdza, iż w tym miejscu istniało staropruskie grodzisko Galindów.

Pierwotnie zamek nazywał się Ortolfsburg, czyli „zamek Ortolfa”. Swą nazwę wziął od długoletniego wielkiego szpitalnika i komtura elbląskiego Ortolfa z Trewiru. Wg warmińskiego kronikarza Plastwiga dawne nazwy jezior Sciten Minor i Sciten Maior mówią o etymologii obecnej nazwy miasta – Szczytno.

W roku 1616 Szczytno/Ortelsburg otrzymało przywilej fundacyjny, który gwarantował własną jurysdykcję oraz miano miasteczka. Po niekorzystnym wieku XVII Szczytno wkroczyło w stulecie względnego spokoju i dobrobytu, by w roku 1723 na mocy regulaminu Komisariatu Rządu Pruskiego uzyskać prawa miejskie.

Rozwijająca się gospodarka sprawiła, że miasto zaczęło zmieniać swoje oblicze i tak w połowie XIX w. powstało szereg budynków użyteczności publicznej m.in. gmach sądu, poczta, urząd skarbowy. Niestety już w pierwszy dniach I wojny światowej Szczytno legło w gruzach stając się polem walki między cofającymi się wojskami rosyjskimi, a napierającymi wojskami niemieckimi.

Trwająca sześć lat II wojna światowa była bardziej łaskawa dla Szczytna. Dopiero wkroczenie do miasta wojsk radzieckich doprowadziło do ponownej dewastacji. Miasto zostało zniszczone w ok. 60%.

GRÓD JURANDOWY

„Ujrzawszy Juranda, poczęli spoglądać na niego ciekawie, dziwiąc się widocznie ogromowi jeźdźca i konia, ale na widok złotych ostróg i rycerskiego pasa pospuszczali kusze ku ziemi na znak powitania i czci. W miasteczku było jeszcze ludniej i gwarniej, ustępowano jednak z pośpiechem zbrojnemu mężowi z drogi, ów zaś przejechał główną ulicę i skręcił ku zamkowi, który otulony w tumany podnoszące się z fosy zdawał się jeszcze spać.”

                                                                           Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy”

W lipcu, podczas jednej z największych mazurskich imprez Dni i Nocy Szczytna, władzę nad miastem przejmuje uroczyście przybywający ze swym licznym i barwnym orszakiem Jurand ze Spychowa. Przez trzy dni i noce jest on w posiadaniu kluczy do bram miasta.

Jurand to postać fikcyjna, która została stworzona przez Henryka Sienkiewicza na potrzeby powieści historycznej „Krzyżacy”. Przeplatające się w dziele realne i fikcyjne wątki rozsławiają miasto w świecie. Szczytno kojarzone jest bowiem z jednookim Jurandem ze Spychowa, jego córką Danuśką, która więziona była przez Krzyżaków na ratuszowej wieży, czy młodym rycerzem Zbyszkiem z Bogdańca.

Dziś trwałe ruiny zamku krzyżackiego są jednym z symboli sienkiewiczowskiej powieści, a wieża ratuszowa stała się dostępnym dla turystów punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę miasta i okolic.

Święto Mazurskiego Kartoflaka

W pierwszą sobotę letniego miesiąca sierpnia obchodzone jest w Szczytnie Święto Mazurskiego Kartoflaka. To wydarzenie, którego głównym celem jest przybliżanie i kultywowanie mazurskiej tradycji kulinarnej, współczesnej sztuki folklorystycznej oraz zanikającego rzemiosła regionu, a tym samym wyjątkowa okazja do zaprezentowania regionalnego przysmaku - czyli Mazurskiego Kartoflaka.

I edycja Święta Mazurskiego Kartoflaka (babki ziemniaczanej) została zainaugurowana w sierpniu 2008 roku, a inspiracją tego przedsięwzięcia był Międzynarodowy Rok Ziemniaka. Patronat honorowy nad imprezą objęła wtedy Organizacja Narodowa ONZ oraz Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Każdego roku organizatorzy stawiają sobie za cel dotarcie do szerokiej grupy odbiorców, mieszkańców miasta oraz turystów z kraju i zagranicy. W programie przewidziane są wydarzenia, których elementy w sposób harmonijny wplecione są w dynamiczną formułę imprezy. Podczas tego wydarzenia prezentowane jest rzemiosło ludowe na kiermaszu rękodzieła i sztuki ludowej, odbywają się pokazy łucznicze czy występy lokalnych zespołów folklorystycznych.

POFAJDOKI

Pofajdoki to niewielkie skrzaty, które osiedliły się na terenie miasta. Pierwsze dwa pojawiły się w 2008 roku na Placu Juranda obok e – ławeczki, z której można przesłać pozdrowienia w najdalszy zakątek świata-  www.miastoszczytno.pl . Niegdyś Pofajdokiem na Warmii i Mazurach nazywano młodzieńca „postrzelonego i roztrzepanego”, ale zawsze z uśmiechem ofiarowującego swoją pomoc. Te małe postaci są symbolem wyobraźni i towarzyszem zabaw dla najmłodszych. Dla tych starszym są drogowskazem kierującym wzrok na zabytki i najciekawsze miejsca w Szczytnie.

Miłość do big bitu, gościnność ludzi, jedyne takie zabytki a przede wszystkim piękna przyroda, która jest na wyciągnięcie ręki - to właśnie Szczytno. Miasto i jego okolice stanowią wizytówkę specyficznej urody całej krainy i jej dziedzictwa historyczno – kulturowego. Malownicze położenie wśród jezior i lasów, czyste powietrze oraz bogata historia i kultura z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze turystów.
Dla nich miasto jest znane głównie z ruin zamku krzyżackiego (wg sienkiewiczowskiej legendy miejsce uwięzienia Danusi, córki Juranda ze Spychowa) i Wyższej Szkoły Policji. Niewątpliwie jednak miasto przyciąga wielu podróżników, którzy w zaciszu mazurskiej przyrody poszukują spokoju lub kierują się do Szczytna z pobudek czysto sentymentalnych.

Miłośników zabawy i rozrywki miasto wabi bogatym kalendarzem imprez. „Letnie granie” trwa bowiem w Szczytnie przez cztery gorące miesiące. Rytm miasta wybijają z jednej strony festiwale, począwszy od poezji śpiewanej „Śpiewajmy Poezję”, rockowo-popowego uderzenia „Dni i Noce-Szczytno”, jazzu roznoszącego się w scenerii ruin zamkowych „Mazurska Noc Jazzowa”, a nawet spotkań zespołów folkowych i folklorystycznych podczas „Święta Mazurskiego Kartoflaka”.

Sympatycy aktywnego wypoczynku odnajdą swoje miejsce na tafli szczycieńskich jezior bądź na mazurskich trasach pieszych czy rowerowych.

Zapraszamy wszystkich do poznania tajemnic tego wyjątkowego miejsca zwanego często Południową Bramą Mazur.

Więcej informacji o Szczytnie na naszej stronie w dziale REGION.

Przydatne strony:
Miasto Szczytno
Powiat Szczytno

Źródło: Archiwum. Urzędu Miasta Szczytno, Wydział Promocji i Projektów Europejskich, www.turystyka.szczytno.pl
Fot. Galeria. Archiwum. Urząd Miasta Szczytno, Wydział Promocji i projektów Europejskich 

Zdjęcia