Atrakcyjne miejsca Warmii i Mazur - Festiwal Vęgorapa Jazz w Węgorzewie

Koncert "Vęgorapa Jazz” organizowany przez Węgorzewskie Centrum Kultury, który na stałe zapisuje się w węgorzewskim kalendarzu imprez przyciąga nie tylko szeroką publikę, ale i gwiazdy wielkiego formatu. Na deskach sceny koncertowej węgorzewskiego Placu Wolności wystąpiła w roku 2010 Grażyna Łobaszewska. Jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, kompozytorka i autorka większości śpiewanych przez siebie utworów, znana jest nam z takich przebojów jak „Czas nas uczy pogody”, „Piosenka o ludziach z duszą”, czy „Brzydcy”. Podczas koncertu wykonała wraz z zespołem „Ajagore” piosenki z repertuaru Czesława Niemena. Swoim głosem i aranżacją zachwyciła i zrelaksowała węgorzewską publiczność.

Przed panią Grażyną była okazja pokołysać się w rytm muzyki jazzowej w wykonaniu zespołu „Coco Dixie”. To grupa doświadczonych muzyków, kultywujących nie tylko jazz tradycyjny, ale też nowoczesną jego formę, wzbogaconą o inne style muzyczne.

Finaliści Międzynarodowego Festiwalu Jezzu Tradycyjnego, bawiąc się muzyką, zrobili na publice ogromne wrażenie. Ponadto na „Vęgorapa Jazz” wystąpił zespół „Peace&War”. Miejmy nadzieję, że koncert ten wkrótce urośnie do rangi festiwalu, by w przyszłych latach fani jazzu mogli w pełni nacieszyć się tym rodzajem muzyki.

Historia Węgorzewa

Jeżeli lubicie spokój, bliskość przyrody, srebrzyste czyste jeziora i nieskażone przemysłem tereny – serdecznie zapraszamy w gościnne progi Węgorzewa – północnych wrót Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Miasto nie „przytłacza” tak jak wielkie aglomeracje, jest małe, kameralne i urocze. Tutaj niebo jest bardziej niebieskie, trawa bardziej zielona, a mieszkańcy życzliwi turystom. Węgorzewo zwane też Północną Bramą do Mazur to malownicze miasteczko położone w województwie warmińsko-mazurskim, tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim (Rosja) usadowione nad rzeką Węgorapą. Ta niebieska wstęga bierze swój początek z jeziora Mamry, drugiego największego jeziora w Polsce. Powierzchnia gminy to 341 km2, z czego prawie połowę zajmują lasy, rzeki i jeziora. Obecnie teren gminy zamieszkuje blisko 18 tys. mieszkańców. W 2011 roku Węgorzewo obchodziło 440 lecie nadania praw miejskich.

Historia grodu nad Węgorapą sięga pierwszej połowy XIV wieku. Drewniany zamek w roku 1365 dobyły i spaliły wojska litewskie pod wodzą księcia Kiejstuta. W roku 1398 Krzyżacy zbudowali nowy zamek, murowany, położony 2 km na północ od spalonego grodu na wyspie rzecznej. Niedaleko zamku wyrosła osada Nowa Wieś, która w 1514 roku otrzymała przywilej lokacyjny.

W 1571 r. książę pruski Albrecht Fryderyk nadał osadzie prawa miejskie i herb oraz nazwę Angerburg (od zamku).Od 1525 roku zamek był siedzibą starostwa książęcego W talach 1734i 1736 bawił na zamku król polski Stanisław Leszczyński. Na zamku węgorzewskim odpoczywał po trudach wojny i tułaczki. Pierwszym burmistrzem grodu został w 1571 r.Adam Krupa. Mazurzy nazywali miasto Węgoborkiem, a w 1946 r nadano mu nazwę Węgorzewo. Podczas wojen szwedzkich miasto zostało dwukrotnie spalone i splądrowane. W latach 1709-1710 Węgorzewo dotknęła kolejna klęska – epidemii dżumy. Zmarło wówczas ponad 90% ludności miasta.

Ożywienie miasta i wzrost liczby mieszkańców przyniósł rozwój sieci komunikacyjnej i związane z nią roboty ziemne. W latach 1844- 1856 przekopano kanały łącząc Wielkie Jeziora Mazurskie w jeden system wodny, co umożliwiło komunikacje parowa, z Węgorzewa do Giżycka. Na przełomie XIX 1XX wieku powstała linia kolejowa i rozpoczął tlę napływ turystów do miasta, które z roku na rok stawało się coraz bardziej popularnym letniskiem.

Organizowano rejsy łodziami po Mamrach, często odwiedzano też piękną, wyspę Uparty, aby posilić się w tamtejszej restauracji. Węgorzewo było też ośrodkiem sportów wodnych i Żeglarstwa lodowego. Każdego roku, w marcu w ramach , Węgorzewskiego Tygodnia Żeglarstwa Lodowego, rozgrywano bojerowe mistrzostwa Niemiec, a w 1935 r odbyły się tu nawet mistrzostwa Europy. Wygrał je właściciel tartaku i konstruktor znakomitych bojerów Georg Tepper z Ogonek na swym „Ognistym Ptaku”.

Po II wojnie światowej miasto zostało spalone przez wojska radzieckie, a zamek zniszczony. Odbudowano go dopiero w latach osiemdziesiątych. Do dziś zachowały się XIX – wieczne kamieniczki przy placu Wolności i ul Zamkowej oraz trudne do zlokalizowania staropruskie grodziska, zatopione osiedla i drogi na dnie jez. Mamry oraz stare drogi w wąwozach.

Historia Grodu nad Węgorapą sięga 1335 roku, kiedy to Krzyżacy wznieśli drewniany zamek Angerburg. Opodal zamku wyrosła osada Nowa Wieś. 236 lat później w 1571 r. książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern nadał osadzie prawa miejskie i herb oraz nazwę Angeburg. Miasto nękane było najazdami, epidemiami i licznymi klęskami żywiołowymi. W 1734 r. na węgorzewskim zamku gościł król Stanisław Leszczyński. Warto poznać burzliwe i tragiczne dzieje zarówno zameczku jak i mieszkańców.

Nie od dzisiaj wiadomo, że Mazury są turystycznym rajem i co roku w ten region Polski ściągają setki tysięcy turystów szukających wypoczynku na łonie natury.

Wiecej informacji o Węgorzewie na naszej stronie w dziale REGION.

Przydatne strony:
Miasto Węgorzewo
Powiat Węgorzewo

Źródło: www.3.wegorzewo.pl
Fot. www.3.wegorzewo.pl