Flipbooks - Atrakcje dla dzieci

 

Rodzinny wyjazd to często wielkie wyzwanie. Znalezienie pasującego wszystkim terminu, wybór miejsca, spakowanie potrzebnych rzeczy – to wszystko nieraz wymaga wielu godzin negocjacji i przygotowań. Warto zadbać, by te wysiłki nie poszły na marne i wyjazd był naprawdę udany. Region Warmii i Mazur ob…fituje w miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi i oferuje wiele atrakcji, które nie pozwolą się nudzić bez względu na pogodę panującą na zewnątrz.

 

Hotele przyjazne rodzinie 

Obecnie wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych dostosowuje swoją ofertę do wymagań stawianych przez rodziny podróżujące z dziećmi. Do dyspozycji gości oddają one dodatkowe wyposażenie pokoi w postaci łóżeczek turystycznych, podgrzewaczy do butelek, przewijaków, wanienek, podestów do łazienki czy osłon na kontakty. Normą staje się podsiadanie miniklubu dla dzieci i bogatej oferty animacji prowadzonych przez osoby z odpowiednim przygotowaniem.

Jednym z hoteli, który szczególnie dba o najmłodszych gości jest Robert’s Port w Mikołajkach. Tutaj każde dziecko zostanie przywitane upominkiem. W obiekcie są specjalne wytyczone powierzchnie do zabawy oraz tereny zielone przystosowane do zabaw ruchowych i interaktywnych. W restauracjach znajdują się kąciki do malowanie, specjalne krzesełka, nietłukąca się zastawa i oddzielna karta menu z daniami, które skłonią do jedzenia nawet największego niejadka. W czasie niepogody na dzieci czeka sala kinowa wyłożona poduszkami, pokój gier wideo, „małpi gaj” z basenami z piłeczkami, zjeżdżalnią, tunelami i korytarzami oraz puzzle i gry planszowe.

W hotelu prowadzone są animacje i zajęcia dla dzieci – zajęcia plastyczne, zabawy ruchowe, gotowanie z szefem kuchni, teatrzyki, karaoke, warsztaty fotograf iczne, szkółka taneczna, konkursy, bale i dyskoteki.

Mini klub dla dzieci z „małpim gajem” działa także w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. Tutaj najmłodsi znajda również plac zabaw na świeżym powietrzu, gry, zabawy i animacje prowadzone przed animatorów oraz park linowy ulokowany tuż przy hotelu, który dostarczy emocji także starszym członkom rodziny.

Ciekawą ofertę dla dzieci, w tym rodzinną strefę rozrywki „Kidz Fun” i aquapark z wieloma atrakcjami dla całych rodzin, oferuje również Hotel Platinum w Ostródzie.

Fot. Sala zabaw, arch.Hotel Roberts Port
Fot. Park linowy, arch.Hotel Anders

 

Kiedy pada dzieci się nie nudzą

W czasie wakacji czy urlopu nie zawsze mamy gwarancję słonecznej pogody. Szczególnie podróżując z dziećmi warto dowiedzieć się, gdzie można spędzić atrakcyjnie czas, gdy na dworzu pada. Idealnym pomysłem na deszczowy dzień jest wizyta w jednym z licznych w regionie aquaparków. Najbogatszą ofertę ma mieszczące się w Olsztynie Wodne Centrum Rekreacyjno Sportowe „Aquasfera”. To nowoczesny kompleks wodny, który oferuje m.in.: basen olimpijski, basen rozgrzewkowy, część rekreacyjną, klub ( tness i restaurację. Znajduje się tam także brodzik dla dzieci, dwie 120-metrowe zjeżdżalnie, jacuzzi, bicze wodne i sauny.

Można też odwiedzić mniejszy kompleks basenowy „Aquapark Ostróda”, w którym na gości czekają: basen pływacki, baseny rekreacyjne z hydromasażami, brodzik dla dzieci, rwąca rzeka, jacuzzi i sauny.

W regionie znajdują się także hotele dysponujące aquaparkami, w którym mile widziane są osoby niebędące gośćmi hotelowymi. Jeden z nich to Termy Medical Warmia Park w Pluskach, gdzie dostępne są: rwące strumienie i potoki, oryginalne tężnie solankowe, ścianka wspinaczkowa, groty basenowe z podwodnymi akwariami, jacuzzi zewnętrzne i wewnętrzne, gejzery, masaże wodno – powietrzne oraz łączka do opalania ze światłoterapią.

Hotel Gołębiewski w Mikołajkach zaprasza do parku wodnego z basenem sportowym, basenem rekreacyjnym z falą, basenem z hydromasażem „Tropikana” wodno – powietrznym, wannami jacuzzi, saunami, 3-torową zjeżdżalnią, deszczownicą, piaskownicą i brodzikiem dla dzieci. Jeśli nie basen, to może sala zabaw dla dzieci? Warto polecić salon zabaw „Warmiolandia” mieszczący się w Olsztynie, w którym znajdziemy urządzenia interaktywne – dotykowe, samochody elektryczne, trampoliny, zjeżdżalnie, mały stadion narodowy oraz restaurację.

Na uwagę zasługuje także wspomniane już rodzinne centrum zabaw „Kidz Fun" znajdujące się w Ostródzie w Hotelu Platinum. Oferuje ono salę rekreacji ruchowej z labiryntami i przeszkodami, salę gier wideo oraz zapewnia udział w zajęciach plastycznych, muzycznych, tanecznych i sportowych prowadzonych przez animatorki.

Ciekawą atrakcją mogą być warsztaty, np. w garncarskiej wiosce w Kamionce koło Nidzicy lub w Skansenie w Olsztynku. Garncarska Wioska – Kamionka proponuje naukę garncarstwa na kole, lepienia ręcznego, produkcji papieru czerpanego, malowania na szkle czy malowania bombek. Można tu także zwiedzić pracownię garncarską oraz kuźnię i stodołę mazurską, w których zgromadzono dawne sprzęty gospodarstwa domowego oraz narzędzia rzemieślnicze i rolnicze.

Na terenie skansenu w Olsztynku prowadzone są natomiast warsztaty dla dzieci i młodzieży na temat m.in.: budownictwa ludowego, tkactwa, ubioru ludowego czy codziennej pracy i zajęć mieszkańców wsi. Oczywiście istnieje także możliwość zwiedzania tych obiektów.

Nieco starsze dzieci w deszczową pogodę można zająć zwiedzaniem interesujących obiektów związanych z historią i nauką. Szczególnie polecić można Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, które oferuje poznanie na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach w technice 3D dziejów zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, od Ziemi Świętej po czasy współczesne. Zobaczymy tu makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojenną, uzbrojenie, tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł oraz życia codziennego mieszkańców zamków i miast. Warto dodać, że muzeum to zostało uznane w roku 2014 za jeden z 7 Cudów Polski.

Ciekawą atrakcją jest „Miasto Brygidy”, czyli muzeum II wojny światowej mieszczące się w schronach Centrum Dowodzenia i Łączności III Rzeszy w Mamerkach. To tu spiskowano przeciw Adolfowi Hitlerowi, kiedy Niemcy zaczęły przegrywać wojnę. Z tego miejsca wysłany został rozkaz o stłumieniu Powstania Warszawskiego. Atrakcją jest 30-metrowy podziemny tunel łączący dwa schrony. W muzeum znajduje się replika fragmentu Bursztynowej Komnaty.

Warto także odwiedzić Planetarium i Obserwatorium w Olsztynie, gdzie odbywają się astronomiczne projekcje skierowane przede wszystkim do dzieci.

Fot. Aquasfera arch.WCRS Aquasfera
Fot. Kidz Fun, arch.Hotel Platinum
Fot. Muzeum w Działdowie, arch. Muzeum Państwa KrzyżackiegoKiedy świeci słońce


W okresie wiosenno-letnim bardzo często mamy jednak szansę na piękną, słoneczną pogodę. Pomimo aury sprzyjającej oddawaniu się wyłącznie kąpielom słonecznym i plażowaniu, dzieci szybko się zaczynają się nudzić i narzekać na brak urozmaiconych zajęć. Warmia i Mazury obfitują na szczęście w wiele atrakcji na świeżym powietrzu. Są to parki rekreacyjne i edukacyjne oraz miejsca, w których można podziwiać lokalną faunę i florę.

W centrum Pasłęka działała Park Rekreacyjno-Edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Wydzielono w nim strefy gier, zabaw, ćwiczeń i miejsce do spacerów, jest również miasteczko rowerowe. W poszczególnych strefach zamontowano urządzenia sportowe i rekreacyjne. Nie zapomniano o ławeczkach dla dorosłych, a w centralnej części placu znajduje się fontanna. Cały park wygląda imponująco. Zachęca dzieci do korzystania z wielu kolorowych i ciekawych atrakcji.

Teren do rodzinnej zabawy oferuje także Ekomarina w Mrągowie. Znajduje się tu bogaty w różnorodne urządzenia rekreacyjne plac zabaw, zestawy wspinaczkowe i stoły do ping – ponga oraz boiska do piłki plażowej i koszykowej.

Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia mieszczący się w okolicy Elbląga oferuje natomiast plac zabaw, 28-metrową zjeżdżalnię, wyspę potworów, wyspę iluzji, dwór Króla Artura, wyspę zakochanych, replikę osady wikingów i mini zoo. Można tu także odbyć rejs tramwajem wodnym i wypożyczyć sprzęt wodny.

Miłośnicy aktywnego spędzania czasu znajdą coś dla siebie w Parku Rozrywki Aktywnej „Bartbo” w Butrynach koło Olsztyna. Wśród rozlicznych atrakcji warto wymienić: park linowy, paint ball, speedball, quady, rhino, monster truck, segway, zorbing, strzelnicę, plac zabaw dla dzieci i łowiska specjalne.

Mazurski Park Atrakcji „Mazurolandia” oferuje natomiast zwiedzanie krainy, w której umiejscowione zostały: miniatury najpiękniejszych budowli Warmii i Mazur, park militariów, grodzisko rycerskie, przymierzalnia strojów historycznych, strzelnica militarna, poligon, skansen ludowy oraz park rozrywki.

Będąc w okolicy Giżycka warto wpaść do Spytkowa, do Muzeum Indian. Można tam zobaczyć zdobione stroje, broń, przedmioty obrzędowe, zabawki, sztukę współczesną Indian oraz wioskę indiańską z tipi. Na terenie znajduje się Chata Farmera, w której można wziąć udział w warsztatach chlebowych i obejrzeć wystawę zabytkowych sprzętów związanych z wypiekiem chleba i uprawą zbóż. Umiejętności strzeleckie można natomiast poćwiczyć na indiańskiej strzelnicy.

Warmia i Mazury słyną z pięknej przyrody, która jest jedną z największych atrakcji regionu. Będąc tutaj i korzystając z pięknej, słonecznej pogody, warto odwiedzić kilka miejsc, gdzie można podziwiać z bliska najciekawsze okazy lokalnej fauny i flory.


Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie
zajmuje około 100 hektarów Puszczy Piskiej. Żyją tam m.in.: sarny, jelenie, łosie, daniele, dziki, bobry, wilki, rysie, głuszce, jarząbki i cietrzewie. Zwierzęta te można mieć na wyciągnięcie ręki podczas zwiedzania parku z przewodnikiem. Sarny, jelenie, daniele i łosie można spotkać także na fermie zwierząt jeleniowatych w Kosewie Górnym. Jest tu również muzeum z ekspozycją poroży i trofeów jeleniowatych, obrazującą szereg zagadnień związanych z fenomenem poroża.

W maleńkim Żywkowie na północy Warmii i Mazur mieszka dwa razy więcej bocianów niż ludzi – stąd pojawiające się często określenie – bociania wioska. Kilkadziesiąt gniazd rozmieszczonych na domach, drzewach i słupie elektrycznym tworzy największą kolonię bociana białego w Polsce. We wsi stanęła wieża widokowa, umożliwiająca podglądanie życia w bocianim gnieździe. Trudno wyobrazić sobie ciekawszą lekcję przyrody.

Puszcza Borecka to kompleks leśny położony na wschód od jeziora Mamry. Największą atrakcją puszczy są żyjące na wolności żubry. Znajduje się tu platforma widokowa, skąd zainteresowani turyści mają możliwość podglądania tych imponujących zwierząt podczas karmienia. Miłośników koni zainteresuje stacja badawcza konika polskiego w Popielnie. Na jej terenie żyją dwa tabuny, które odtworzyły zwyczaje dzikich koni. Zobaczymy tu także wiele zwierząt hodowlanych starych ras, żubroni oraz bobra europejskiego. W muzeum znajduje się interesująca kolekcja poroży jeleni mazurskich.

Na koniec warto wpaść do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach. Jest to ogród botaniczny, gdzie można zobaczyć bogatą kolekcję ponad 1000 gatunków odmian drzew i krzewów. Na jego terenie znajduje się także lapidarium geologiczne, czyli kolekcja kamieni i głazów narzutowych z regionu.

Fot. Nowa Holandia, arch.Parku Rozrywki Nowa Holandia
Fot. Muzeum Indian, arch.Muzeum Indian

Opracowały: Justyna Szostek i Kamila Górecka-Kirwiel

 

Zobacz Turystykę rodzinną na Warmii i Mazurach