Kultura - Ełk

Historia Ełku

Powiat Ełcki - Najlepsze Strony Mazur  to fascynujący, wciąż nie odkryty mazurski zakątek, w którym w malowniczy sposób związały się ze sobą jeziora, lasy, pagórki i doliny morenowe, tworząc niepowtarzalne krajobrazy. Powiat Ełcki obejmuje swym zasięgiem część Mazur Garbatych i Pojezierze Ełckie.

Tereny te są doskonałe dla miłośników sportów wodnych, narciarstwa biegowego, wycieczek pieszych i rowerowych, a także grzybiarzy i wędkarzy. Chociaż lasy zajmują 23% powierzchni powiatu, to jednak jeziora – których jest 88 – są zasadniczym elementem przyrodniczym określającym jego turystyczny charakter.

Na największych jeziorach: Selmęt Wielki, Łaśmiady, Ełckie z powodzeniem można uprawiać żeglarstwo. Pamiętać jednak należy, że na jeziorach powiatu ełckiego obowiązuje strefa ciszy, która nie obejmuje tylko jez. Ełckiego i części jez. Selmęt Wielki. Większość jezior połączona jest rzekami i strumieniami, co sprzyja uprawianiu turystyki kajakowej. Ciąg największych rzek powiatu: Ełk, Lega, Małkiń, tworzy atrakcyjne szlaki kajakowe w kierunku Biebrzy i Narwii.

Miasto Ełk powstało w 1425 r. jako niewielka osada wokół drewnianego zamku wybudowanego na wyspie jeziora ełckiego. Prawa miejskie nadano miastu w 1435 r. z rąk wielkiego mistrza Pawła Russdorfa. Położone nad jeziorem ełckim i rzeką Ełk, otoczone wzgórzami i lasami, jest znakomitym miejscem na wypoczynek. Oprócz walorów przyrodniczych tego terenu warto zapoznać się z historią miasta oraz jego zabytkami.

Do największych należą:

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa 1847-50, Katedra pw. Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, od 1994 Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, ekspozycja zabytkowego taboru kolejowego i parowozowni Ełckiej Kolei Wąskotorowej uznanej za zabytek techniki, chata mazurska w Starych Juchach z XIX wieku, legendarny głaz narzutowy – ołtarz ofiarny plemienia Jaćwingów, kościół w Ostrymkole z 1667 roku, słup graniczny pod Prostkami z 1545 r. na styku trzech granic: Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus. Jest on jednym z najstarszych tego typu zabytków w Polsce.

Przydatne strony:
- Miasto Ełk
- Powiat Ełk

Źródło: Archiwum. Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie
Źródło: www.elk.pl
Foto: www.elk.pl