Kultura - Orneta

Zabytkowe miasto z niesamowitym klimatem oraz niezwykłą historią. Ze względu na malownicze krajobrazy, ocalałe obiekty architektury i urbanistyki najwyższej klasy w skali regionu, Orneta uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast Warmii.

Spacerując uliczkami Starego Miasta możemy podziwiać piękne, często misternie zdobione kamieniczki, wieżyczki, arkady wokół Rynku. Detale architektoniczne kamieniczek wzbudzają podziw. Stylowe latarnie dodają uroku zabytkowemu śródmieściu i uliczkom Starówki.

Na środku Rynku znajduje się gotycki ratusz z XIV wieku, obudowany charakterystycznymi domkami budnymi, w wieżyczce ratusza zawieszono najstarszy na Warmii dzwon pochodzący z 1384 roku.

Będąc w Ornecie koniecznie należy wstąpić do jedynego w swoim rodzaju, gotyckiego kościoła farnego z XIV wieku z niezwykle bogatym wystrojem wnętrza.

Wędrując wąskimi uliczkami, przy których stoją kilkusetletnie kamieniczki, zwiedzając zabytkowe budowle, możemy z łatwością przenieść się myślami w tamte czasy.


Orneta potrafi zauroczyć, gdyż miasto zachowało prawie w całości swą historyczną zabudowę.

Na uwagę turystów zasługuje także:

- Cerkiew prawosławna – dawny zbór ewangelicki z rokokowym ołtarzem połączonym
   z kazalnicą

- Kaplica Jerozolimska, przy  wyjeździe z Ornety w stronę Elbląga, pochodząca z 1829 r.

- Klasztor Katarzynek wybudowany w 1586 r., którego południowe skrzydło
   postawiono na dawnym murze obronnym.

- zachowane szczątki zamku biskupiego, obecnie w miejscu zamku stoi gmach szkoły.

Do spacerów zachęcają również uliczki znajdujące się poza Starym Miastem z pięknymi, niepowtarzalnymi budynkami - „pałacykami”.

Zmęczeni zwiedzaniem miasta turyści mogą odpocząć na orneckich, zacisznych skwerach oraz nad malowniczym Jeziorem Mieczowym.

OSETNIK - Wieś leży 13 km od Ornety. Założona w 1289 przez braci biskupa Henryka Fleminga.Ruiny Kościoła  -  Kościół zniszczony w 1945 r., i uległa dewastacji w latach następnych – wyposażenie wnętrza zostało spalone. We wsi znajdują się dwie kapliczki, neogotyckie, murowane z pierwszej połowy XIX w.

 

 


CHWALĘCIN - Wieś położona w gminie Orneta.  Znajduje się tam Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Gmina Orneta - Turystyka, która inspiruje PL, EN, DE, Pobierz


Źródło: Urząd Miejski Orneta
Fot. Urząd Miejski Orneta