Kultura - Ostróda - Miastem kultury

Dawniej perła Prus Wschodnich, dziś letnia stolica Mazur Zachodnich. Otoczona dziewięcioma jeziorami (!) Ostróda jest miastem dynamicznie rozwijającym się turystycznie. Latem odbywają się tu niezliczone imprezy i happeningi, m.in. cieszące się niezwykłą popularnością koncerty na molo nad Jeziorem Drwęckim.

Tutaj też jest centralny port trzech kanałów – Ostróda-Elbląg, Ostróda-Stare Jabłonki, Ostróda-Iława, a przez Jez. Drwęckie przepływa rzeka Drwęca. Takie położenie stwarza wielkie możliwości miłośnikom sportów i turystyki wodnej.

Strudzeni kajakarze (tudzież żeglarze, motorowodniacy czy pasażerowie rejsów po kanale) mogą odpocząć zwiedzając ciekawe zabytki, prażąc się na słonecznej plaży, bawiąc w licznych ostródzkich barach i restauracjach czy też po prostu kontemplując piękno okolicy.
Foto. Arch UM Ostróda

 

Granicząca z molem promenada zaprasza do przytulnych kafejek i restauracji, skąd można obserwować wyczyny osób korzystających z wyciągu dla narciarzy wodnych. Nowoczesny i jeden z dłuższych obiektów (długość toru jazdy – 800 m) spośród istniejących w Polsce tego typu obiektów, został oddany do użytku w lipcu 2008 r.

Nieopodal ostródzkiej promenady majestatycznie wznosi się zamek krzyżacki. Przy odrobinie szczęścia można doznać uczucia podróży w czasie, biorąc udział w biesiadzie rycerskiej organizowanej przez tutejsze bractwo. To właśnie do Ostródy zostało przywiezione ciało Ulricha von Jungingena po przegranej bitwie pod Grunwaldem. Kilkaset lat później mury zamku gościły Napoleona, który stąd dowodził swym imperium.

Przemierzając centrum miasta, zwróćmy uwagę na wiele architektonicznych perełek, np. wieże kościołów Najświętszej Marii Panny i ewangelicko – metodystycznego. Panoramę Ostródy można oglądać z wieży widokowej umiejscowionej w kościele ewangelicko –metodystycznym.

Przydatne strony:
- Miasto Ostróda
- Powiat Ostróda

Źródło: Archiwum. Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie
Foto: Urząd Miasta Ostróda
Foto: Galeria. Archiwum. Warmińsko-Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna w Olsztynie