Miejsca - Gietrzwałd - Kapliczkowe Zagłębie

Gietrzwałd
Jest sercem Gminy Gietrzwałd, która obejmuje zarówno historyczną Warmię jak i Mazury a ich naturalną granicą jest rzeka Pasłęka. Czyste powietrze, piękne otoczenie i bogata historia tych ziem sprawia, że są tu doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji a bliskość dużej aglomeracji jaką jest Olsztyn czyni okolicę atrakcyjną pod względem zamieszkania. Na turystów czeka rozwinięta infrastruktura – od urokliwych gospodarstw agroturystycznych po hotele o wysokim standardzie. Piękno okolicy najlepiej podziwiać poruszając się pieszo lub rowerem po wyznaczonych szlakach. Gmina znajduje się w centralnej części Pojezierza Olsztyńskiego i cechuje ją różnorodność form terenu z dużą ilością lasów – ponad 50% powierzchni.  Największym wydarzeniem w historii Gietrzwałdu było objawienie Matki Bożej w 1877 roku. 100 lat po tych wydarzeniach Stolica Apostolska uznała prawdziwość objawień zaś Gietrzwałd stał się miejscowością pielgrzymkową i punktem na szlaku odwiedzających miejsca kultu Matki Bożej. Rocznie przybywa tu blisko 1 mln pielgrzymów i turystów.Nasze atrakcje:

Cudowne Źródełko w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.
Gietrzwałd jest jedynym w Polsce miejscem (i jednym z kilku na świecie), w którym objawienia Maryjne zostały oficjalnie zatwierdzone przez Kościół.  W 1877 roku w Gietrzwałdzie dwóm dziewczynkom kilkakrotnie ukazała się Matka Boża. Od czasu tego cudownego zdarzenia zanotowano liczne przypadki uzdrowień chorych modlących się o wstawiennictwo Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Wierni chętnie zaopatrują się w wodę z Cudownego Źródełka, które znajduje się na terenie Sanktuarium.

Leśne Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego.
Jedna z największych botanicznych atrakcji regionu. Na powierzchni prawie 16 ha na terenie pokrytym wiekowym drzewostanem znajduje się leśny park botaniczny. Odwiedzający mogą cieszyć się jego pięknem i niepowtarzalną atmosferą dzięki sieci dróg i ścieżek z kładkami i mostkami wiodącymi nad wodnymi oczkami. Po drodze jest wiele miejsc z ławami, stołami i zadaszeniem na odpoczynek lub nawet rodzinny piknik.

Karczma Warmińska.
Należy do Grupy Anders w skład której wchodzą takie obiekty jak Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim czy Zamek w Rynie. Starannie odtworzone, klimatyczne wnętrze Karczmy sąsiaduje z rozległym dziedzińcem o charakterystycznej dla przełomu wieków regionalnej architekturze. Karczma jest organizatorem wielu imprez tematycznych m.in. Wieczory Żydowskie, Biesiady z Kapelą Jakubową , Wieczory Kozackie, Cygańskie lub Wieczory z Muzyką Biesiadną.

Zapraszamy na stronę: www.karczma.pl

Mazury Golf Country Club w Naterkach.
To 18-dołkowe pole golfowe klasy mistrzowskiej oraz 6-dołkowe pole golfowe będące obiektem Akademii Golfa, które powstało z myślą o początkujących. Turysta ma możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji do gry na prawdziwym polu golfowym. Na początkujących golfistów czeka tutaj wyspecjalizowana kadra trenerska, która umiejętnie wprowadzi ich w tajniki, reguły oraz zapozna z etykietą golfa.

Więcej na stronie: www.mazurygolf.pl

Jeziora
W obszarze gminy Gietrzwałd znajduje się 14 jezior. Istnieją tu także mniejsze zbiorniki wodne przyciągające turystów urokliwym klimatem. Największe akweny w gminie i jej granicach to Jezioro Wulpińskie, Isąg i Sarąg. Turystyczne jednostki pływające są chętnie wykorzystywane przez wędkarzy i gości, którzy chcą spędzić wolny czas „na wodzie”.

Kapliczki Warmińskie.
Gminę Gietrzwałd możemy określić "kapliczkowym zagłębiem". Tu w każdej większej wsi występuje spore nagromadzenie charakterystycznych kapliczek. Są one symbolem warmińskiego regionu i jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tutejszego krajobrazu. Należy przypuszczać, że na Warmii powstało co najmniej 1450 takich budowli.

Informacja Turystyczna w Gietrzwałdzie: www.it.gietrzwald.pl

Źródło: Archiwum Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie
Foto: Archiwum Gminnego Ośrodka Kultury w Gietrzwałdzie