Miejsca - Pojezierze Iławskie - Perły architektury

Perły architektury

Prawdziwym bogactwem Pojezierza Iławskiego są obiekty sakralne oraz ruiny warowni i pałaców dawnej arystokracji pruskiej. Na spotkanie z nimi wiodą stare aleje dębowe i lipowe. Goszcząc na tych terenach, nie sposób ich pominąć.

Gmina Iława

Szymbark

Najbogatsza w zabytki wieś powiatu iławskiego, położona 10 km od Iławy nad jeziorem Szymbarskim. Znajdują się w niej otoczone starymi drzewami ruiny drugiego, po Malborku, największego zamku gotyckiego.

Frednowy, Ząbrowo

Na szczególną uwagę zasługuje zbudowany w 1768 roku barokowy kościół we Frednowych oraz wczesnobarokowy, wybudowany na wzgórzu w pobliżu rzeki Osy, kościół w Ząbrowie.

 

Laseczno, Ławice, Rudzienice

Wśród okazałych zabytków regionu wyróżniają się również XIV-wieczna wieś Laseczno oraz Ławice, wieś noblisty Emila von Behring z Izbą Pamięci. Uroku całemu regionowi dodaje również niezwykle stara wieś Rudzienice z wybudowanym w XIX wieku kościołem.

Gmina Kisielice

Łęgowo

Warto zobaczyć tu wybudowany na początku XVII wieku kościół z bogatym i wysokiej klasy wyposażeniem. Na szczególną uwagę zasługuje umieszczona w ołtarzu kopia XVII-wiecznego „Sądu Ostatecznego”.    

  Kościół p.w. Niepokalanego poczęcia NMP w Łęgowie.Gmina Kisielice

Goryń, Trupel, Limża, Ogrodzieniec

Wśród interesujących zabytków regionu przyciągają także stojący w centrum wsi kościół w Goryniu, cmentarz rodowy ze starymi lipowymi i dębowymi alejami w miejscowości Trupel oraz ruiny XIX wiecznego dworu w Limży i pałacu Paula von Hindenburga w Ogrodzieńcu.

Kaplica Grobowa Albertsów w miejscowści Trupel-Gmina Kisielice

Gmina Lubawa                       

Rożental                    

Jedną z większych atrakcji Ziemi Lubawskiej jest położony na niewielkim wzgórzu kościół p.w. św. Wawrzyńca. Drewniana konstrukcja pochodzi z roku 1761 i jest prawdziwą ozdobą tutejszych terenów.

Rożental

Byszwałd, Sampława, Kazanice, Prątnica

Na szczególną uwagę zasługują XV-wieczny, gotycki kościół, jego XVIII-wieczna dzwonnica, gotycki dzwon, chaty wiejskie z połowy XIX wieku i dwie murowane kapliczki przydrożne z początku XX wieku. Warto również odwiedzić XIV-wieczne kościoły gotyckie w Sampławie, Kazanicach i Prątnicy.

Sampława

Mortęgi, Złotowo

Swoim urokiem zachwycają również Mortęgi z XIX-wiecznym pałacem oraz Złotowo z wybudowanym w 1725 roku, drewnianym kościołem p.w. św. Barbary.

Grabowo

W trakcie wypraw po Ziemi Lubawskiej nie można pominąć Grabowa z ruinami klasycystycznego pałacyku oraz zaprojektowanego w rzadko stosowanym stylu XIX-wiecznego kościoła p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny z zabytkową dzwonnicą, ogrodzeniem, plebanią oraz przydrożną kaplicą.

Gmina Susz

Kamieniec

Prawdziwa perła dawnych Prus Wschodnich - majątek ziemski szlachty pruskiej, położony 7 km od Susza. Budowę zespołu pałacowego z bramami wjazdowymi i parkiem zakończono w roku 1720. Zbudowany w stylu francuskiego baroku obiekt z racji uroku, przepychu i bogatego wystroju wnętrz oraz wspaniałych ogrodów i parków nazywany był przez lata wschodniopruskim Wersalem.
Do historii przeszedł pobyt w rezydencji Finckensteinów Napoleona Bonaparte. Wśród gości kamienieckiego pałacu znaleźli się również bratanek króla Polski, książę Józef Poniatowski oraz Adolf Hitler. Poza ruiną wspaniałego pałacu wśród XVIII-wiecznych zabytków dzisiejszego Kamieńca należy wymienić: kościół klasycystyczny, barokowe oficyny i stajnie oraz spichrze i kuźnie.

Ruiny Pałacu w Kamieńcu

Bałoszyce

Znajduje się tu wspaniały pałac, przebudowany według projektu architekta Luisa Runge na wzór pałacu Babelsberg. Pochodząca z XVIII wieku budowla otoczona została rozległym parkiem. Pałac został zniszczony po 1945 roku. Obecny neogotycki kształt zawdzięcza kompleksowej przebudowie, po której pełni funkcje reprezentacyjnego hotelu.

Januszewo

Położona 12 km od Susza, niezwykle urokliwa wieś z równie interesującymi ruinami wielokrotnie przebudowywanego, owianego licznymi tajemnicami, XVII-wiecznego pałacu.

Gmina Zalewo

Boreczno, Dobrzyki

   Kościół w Borecznie

Uwagę przykuwa otoczony murem, XIV-wieczny, gotycki kościół z niezwykle bogatym wyposażeniem. W Dobrzykach znajduje się zbudowany jeszcze we wczesnogotyckim stylu kościół. Budowla posiada gotycki portal i bardzo cenny XV-wieczny krucyfiks.

Gubławki, Jaśkowo, Bądki, Pozorty

Koniecznie trzeba odwiedzić znajdujący się w położonych u wód Jezioraka dwór Finckensteinów w Gubławkach, położony w pięknym starym parku pałac barokowy, XVIII-wieczny kościół z bogatym wyposażeniem, zachwycającymi witrażami i XIX-wieczne chaty fornali w Jaśkowie oraz pałace w Bądkach i Pozortach.

Karnity

Jedną z większych atrakcji regionu jest ukończony w 1856 roku neogotycki pałac dworski, będący przed laty siedzibą rodową rodziny von Albedyll, a od wieku XX rodu Günherów. Budowla położona jest w otoczeniu malowniczych lasów nad jeziorem Kocioł. Obecnie w gminie Miłomłyn.

Neogotycki pałac dworski Karnitach

Źródło: Urząd Miasta Iławy. Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą. Michał Młotek.
Foto: UM Iławy. Wydział Promocji i Współpracy z Zagranicą.