Miejsca - Wokół Grunwaldu

Na grunwaldzkich polach stoją naprzeciw siebie tysiące rycerzy. Skryci pod ochroną pancerzy swych zbroi, pod szumiącymi na wietrze sztandarami, dzierżą długie kopie. Konie niecierpliwie szarpią uzdy, postukują w miejscu kopytami. Zaraz runą na siebie żelazne zastępy, by zetrzeć się w śmiertelnym boju…

I tak co roku w tym samym miejscu spotykają się rycerze z całej niemal Europy, odtwarzając wydarzenia sprzed ponad sześciuset lat. To właśnie tu, na polach między Grunwaldem, Stębarkiem i Łodwigowem, 15 lipca 1410 roku rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy. Armia polska i litewsko-ruska pod dowództwem króla Władysława Jagiełły rozgromiła siły Krzyżaków. Na polu bitwy polegli rycerze zakonu wraz z wodzem – wielkim mistrzem Ulrichem von Jungingenem. Bitwa pod Grunwaldem, triumf polskiego i litewskiego oręża, stała się symbolem potęgi wspólnej monarchii. Kiedy fortuna opuściła Polskę, a państwo rozdarli zaborcy, wspomnienie bitwy było natchnieniem dla pokoleń pamiętających o dawnej chwale i walczących o niepodległość narodową.
Po dziś dzień pamiętną datę zna niemal każdy Polak, a coroczna inscenizacja bitwy cieszy się ogromnym powodzeniem i przyciąga tysiące widzów. W Stębarku warto odwiedzić nie tylko muzeum i pole, gdzie toczyła się walka, lecz także ruszyć ku pozostałym miejscom związanym z wielką wojną z zakonem krzyżackim. Miejsca te połączył samochodowy szlak, poprowadzony przez malowniczą krainę łagodnych wzgórz, jezior i pól, przetykanych zielenią lasów, wiodący ku niewielkim starym wsiom oraz kameralnym miasteczkom. Po drodze odwiedzić możemy krzyżackie zamki i średniowieczne kościółki oraz podziwiać krajobrazy pojezierzy wokół Wzgórz Dylewskich. Szlak warto przemierzać nie tylko w ciepłe lipcowe dni, gdy na grunwaldzkie pola przybywają tłumy fascynatów. Poruszające widoki i ciekawe zabytki możemy podziwiać także wiosną, kiedy świeża zieleń i kobierce kwiatów okrywają łagodne pagórki i brzegi jezior, lub jesienią – w blasku złocistej palety barw bukowych lasów. Nawet w zimie, gdy lód skuje tafle jezior, a śnieg okryje bitewne pola, mazurska kraina wokół Grunwaldu kusi wędrowców spokojem i niezmąconą ciszą.

Więcej informacji   - Wydawnictwo. "Wokół Grunwaldu” – plik  ( pdf )

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki Wyd. "Wokół Grunwaldu"
Foto:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki Wyd. "Wokół Grunwaldu"