Oferta Warmii i Mazur - Znad Warmii i Mazur - Atrakcje turystyczne

Z wysokości nieba miasta i miasteczka Warmii i Mazur wydają się jeszcze mniejsze niż są w rzeczywistości. Oglądane z góry miejscowości na pierwszy rzut oka zdradzają swój wiek. Wokół serca miasta, którym jest ratusz, kościół, zamek, wszystko z bardziej lub mniej strzelistymi wieżami, wyrastają nowe dzielnice.

Miasta są zanurzone w zieleni, dotykają luster wody lub są poprzecinane rzekami. Rzeki Warmii i Mazur nie są duże, ale za to długie i kręte. Łyna, Drwęca, Krutynia, Pisa, Pasłęka i wiele innych, które płyną pośród łąk i lasów, miejscami wpadają do mijanych jezior, wówczas pozostają w ich cieniu, ale wypływają i w dalszym ciągu są niezwykle piękne.

Mazurskie jeziora są dla nieba ogromnym zwierciadłem, w którym przegląda się od wieków. Z wysokości widać zatoki, przesmyki, obrys każdego akwenu a także strefy wody i wysepki. Jeziorne wyspy przez swą niedostępność wyglądają dość niesamowicie, pobudzają wyobraźnię, a te zamieszkałe przez kormorany przypominają groźne uroczyska.

Lasy to obok jezior największa atrakcja regionu, w którym do rzadkości należą miejsca, gdzie ich nie ma. Gęsty las mocnych wysokich sosen odbija się w wodach Śniardw, Bełdan, jeziora Mokrego czy Nidzkiego. Dzisiejsze lasy różnią się od tych pierwotnych nie tylko pod względem obszaru, ale również struktury.

Kraina kilku tysięcy jezior, ogromnych kompleksów leśnych i ważnych miejsc historycznych przyciąga wielu turystów nie tylko z Polski. Historia Warmii i Mazur tworzona była przez inne ludy i narody, można tu znaleźć wiele dowodów na odmienność kultury i religii.

Prezentujemy krzyżackie zamki, pałace pruskich możnowładców, zabytki techniki, pozostałości po tajnych kwaterach Hitlera i miejsca kultu religijnego.

Zapraszamy na wędrówkę po niezwykłych miejscach Warmii i Mazur, mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, a rozbudzona ciekawość i wyobraźnia pozwolą na zaplanowanie niezwykłych podróży.

Walory opisywanych miejsc dla wodniaków, wędkarzy, pasjonatów dzikiej przyrody i historii są nie do zakwestionowania.

Serdecznie Zapraszamy!

Pliki do pobrania ( pdf  )
Wydawnictwo "Znad Warmii i Mazur - Atrakcje Turystyczne"  - wersja PL
Wydawnictwo "Znad Warmii i Mazur - Atrakcje Turystyczne"  - wersja GB
Wydawnictwo "Znad Warmii i Mazur - Atrakcje Turystyczne"  - wersja DE

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd."Znad Warmii i Mazur"
Foto:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd."Znad Warmii i Mazur"