Rekreacja - Dobre Miasto - Wypoczynek z naturą

Lasy Wichrowskie

Gospodarz lasów Wichrowskich - Nadleśnictwo Wichrowo zaprasza do odwiedzenia izby edukacji przyrodniczo – leśnej, leśnych wiat, punktów i ścieżek edukacyjnych.

Sam las stary w poszczególnych partiach czysto bukowy kryje nieprzebrane ilości zwierzyny łownej, grzybów i jagód. Uroku dodają malownicze przłomy rzeki Łyny oraz Kirsny.

Jezioro Limajno

Zwane „Perłą Warmii” leżące 7 km od Dobrego Miasta, posiadające II klasę czystości wód, z licznymi zatoczkami i półwyspami oraz zadrzewioną wyspą w części wschodniej. Powierzchnia  235 ha, największa głębia 40 m. Czyste wody jeziora przyciągają licznych amatorów sportów wodnych i wędkowania.

Rzeka Łyna

Lewy dopływ Pregoły, jedenasta co do długości w kraju – 263,7 km. Rzeka o zróżnicowanej charakterystyce i zmiennym krajobrazie, która przecina lasy płynąc krętym korytem wśród morenowych wzgórz. Istnieje możliwość wypożyczenia kajaków i zorganizowania spływu jej urokliwymi zakątkami Podczas spływu możemy zauważyć wiele gatunków rzadkich zwierząt wodnych i ptaków takich jak: bobry, wydry i przepięknego ptaka zimorodka.

Basen Na Fali

Kryta pływalnia oferuje:  dwa baseny (rekreacyjny i sportowy); hydromasaże w jacuzzi, 50-metrowa zjeżdżalnia, sauna fińska i parowa, bicze wodne, odnowa biologiczna. Obok kompleks boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią do gry w piłkę nożną, piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę, oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci i wypożyczalnia rowerów.

Wędkarstwo

Rzeka Łyna oraz jez. Limajno to wspaniałe tereny do uprawiania wędkarstwa. Wody bogate w ryby z gatunku: okoń, leszcz, węgorz, szczupak, lin znajdują uznanie wśród najbardziej wytrawnych wędkarzy. Uzupełnieniem tej oferty są liczne mniejsze jeziorka w tym zwłaszcza leśne.

Spływ kajakowy rzeką Łyną

Łyna jest najdłuższą rzeką regionu (11 co do długości w kraju) i jest niezwykle interesującym szlakiem wodnym znajdującym uznanie wśród coraz liczniejszej rzeszy kajakarzy. Na poszczególnych jej odcinkach zmienia się stopień trudności. Na całej długości spływu możemy podziwiać malownicze krajobrazy a odpocząć w stanicach wodnych: Cerkiewnik- Kłódka, Dobre Miasto, Smolajny.

Spływ tratwą po rzece Łynie

Ponad 5 godzin trwa spokojny spływ tratwą rzeką Łyną. Z pokładu tratwy rozciąga się wspaniały widok na dolinę Łyny a do najbardziej malowniczych należą meandry rzeki wśród Wichrowskich lasów. Wyposażenie tratwy umożliwia podziwianie zarówno widoków jak i grillowanie.

Biegiem po Wichrowskich lasach

Organizowane od kilku lat w samym sercu Wichrowskich Lasów na Warmii w siedzibie Nadleśnictwa Wichrowo są imprezy biegowe, podczas których uczestnicy pragną zmierzyć się ze sobą, ale również z urozmaiconą pod względem podłoża i pofałdowania trasą. Główny bieg odbywa się na dystansie 10 km.

 

Szlaki rowerowe

Na terenie Gminy wyznaczonych jest 7 szlaków rowerowych o różnej długości od 4 km do 34 km. Szlaki te prowadzą zarówno przez malownicze lasy Wichrowskie jak również i przez nie mniej piękne pola i łąki.

Rajdy piesze

Najbardziej popularnymi terenami do rajdów pieszych są lasy Wichrowskie. Na ścieżkach edukacyjnych, szlakach rowerowych i duktach leśnych spotkać można coraz liczniejsze grupy pieszych w tym zwłaszcza uprawiających nordic walking.

Źródło: Archiwum. Urząd Miasta Dobre Miasto
Fot. Archiwum. Urząd Miasta Dobre Miasto

Zdjęcia