Rekreacja - Szlaki Rowerowe

Warmia i Mazury sprzyjają rowerowym wyprawom. Leśne dukty, polne trakty i spokojne lokalne drogi są wręcz wymarzone dla miłośników dwóch kółek. Doskonale wiedzą o tym gminy, które niemal co roku wyznaczają nowe trasy rowerowe. Lokalne szlaki nie są zbyt długie (20–50 km) i mają zazwyczaj formę pętli. Wśród regionalnych krótkich szlaków rowerowych każdy znajdzie coś dla siebie. Ale pomyślano także o tych, którzy chcą wyruszyć na kilkudniową wyprawę, w ten sposób poznając warmińsko-mazurską krainę. Umożliwiają to dwie trasy długodystansowe.

Międzynarodowy szlak R1 w Polsce 675 km, w woj. warmińsko - mazurskim 86 km

Łączy francuskie Calais z rosyjskim Petersburgiem. Trasa w granicach Polski wiedzie od Kostrzyna nad Odrą do granicy z obwodem kaliningradzkim w Gronowie. W województwie warmińsko-mazurskim prowadzi pięknymi, jeszcze dość dzikimi terenami Żuław Wiślanych, Wysoczyzny Elbląskiej i Niziny Warmińskiej. Z większych miast można odwiedzić Elbląg, Frombork i Braniewo, gdzie warto zobaczyć wiele bezcennych zabytków.

Transgraniczny szlak R64 - całość 187 km, w woj. warmińsko - mazurskim 95 km

Prowadzi wokół Zalewu Wiślanego, z Piasków (Mierzeja Wiślana, województwo pomorskie) do Braniewa (województwo warmińsko-mazurskie). Wiedzie spokojnymi drogami asfaltowymi i jest niezwykle urozmaicony krajobrazowo – sosnowe lasy Mierzei ustępują miejsca polom uprawnym i polderom Żuław, te zaś jarom i wąwozom Wysoczyzny Elbląskiej. Po drodze mija się wiele urokliwych i ciekawych miejscowości, m.in. Elbląg, Kadyny, Tolkmicko i Frombork. W przyszłości ma zostać wyznakowany także na terenie Rosji, tak, aby miał formę pętli.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur"
Foto:
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur"
Foto: Ścieżka w Wilamowie koło Kętrzyna.
Foto: GEP. Chroszcz
Foto: M. Zaręba