Rekreacja - Szlaki Warmii i Mazur

Teren Warmii i Mazur przecina ogromna liczba szlaków. Są wśród nich zarówno trasy samochodowe, wodne jak i piesze czy rowerowe. Wiele tych szlaków jest oznakowanych jako szlaki turystyczne zgodnie z wytycznymi i wymogami Ustawy i znakowane przez wiele różnych organizacji i instytucji, między innymi jest w śród nich PTTK.

Na Mazurach jest także wiele szklaków tematycznych, które występują często ponadregionalnie a ich pokonanie w całości wymaga kilku dni. Do takich szlaków zaliczymy Szlak Kopernikowski, Szlak Zamków Gotyckich, Szlak Fortyfikacji czy też Szlak Kanału Elbląskiego.

Dojazd do Regionu

Najdogodniej dojechać na Warmię i Mazury własnym samochodem. Region przecina kilka dróg krajowych. Szczególne znaczenie mają tu drogi nr 7 (Gdańsk – Olsztynek – Nidzica – Warszawa – Chyżne), nr 16 (Iława – Olsztyn – Augustów) oraz nr 51 (Olsztynek – Olsztyn – Bezledy).

Dobre połączenia między największymi miastami regionu zapewniają linie kolejowe oraz autobusowe. Jedyny w województwie port morski znajduje się w Elblągu nad Zalewem Wiślanym. Na Mierzeję Wiślaną kursują statki pasażerskie z przystani we Fromborku i Tolkmicku.

Do Krainy Tysiąca Jezior można będzie dotrzeć samolotem. W Szymanach pod Szczytnem znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy „Mazury”, który przygotowywany jest do obsługi małego ruchu lotniczego i przewozów czarterowych. W województwie funkcjonuje również kilka innych lokalizacji, które mogą być przeznaczone dla mniejszej komunikacji lotniczej. Chodzi o lotniska na olsztyńskich Dajtkach, w Elblągu i Kętrzynie Wilamowie oraz lądowiska w Gryźlinach, Babiętach, Kikitach i Mazury Residence koło Giżycka.

Na granicy z Unią Europejską

Województwo sąsiaduje z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Ponad 200-kilometrowy odcinek stanowi granicę Unii Europejskiej. W miejscowościach Bezledy, Gronowo, Grzechotki i Gołdap działają cztery przejścia drogowe, jedno pasażerskie oraz przejście kolejowe.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur"
Fot.
Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego Departament Turystyki. Wyd. "Atrakcje turystyczne Warmii i Mazur"
Fot. W. Wójcik
Fot. GEP Chroszcz