Rozrywka - Mrągowo

Mrągowo to mazurskie miasteczko znane dobrze w Polsce oraz poza granicami kraju. Duży wpływ na taki stan rzeczy mają organizowane w nim - z udziałem telewizji - imprezy festiwalowe. Na przestrzeni lipca i sierpnia z pięknie położonego nad jeziorem Czos amfiteatru rozbrzmiewa różnorodna muzyka. Kabareton, Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej to najważniejsze wydarzenia kulturalne nie tylko regionu Warmii i Mazur.

Mrągowo, dawny Sensburg, było małym biednym miasteczkiem. Szybki rozwój nastąpił dopiero pod koniec XIX wieku. Wtedy to zbudowano linię kolejową oraz duże koszary wojskowe. Aż do końca lat 70-tych XX wieku Mrągowo nie było znane jako miejscowość turystyczna. Na początku lat 80-tych zbudowano amfiteatr nad jeziorem Czos.

Pierwszym i najbardziej znanym mrągowskim festiwalem jest Piknik Country. Na to muzyczne countrowe święto przyjeżdżają tysiące fanów, którzy na kilka dni zmieniają oblicze miasta. W nawiązaniu do westernowej tradycji miasta funkcjonuje Miasteczko Westernowe Mrongoville. Jest to Park Rozrywki w style dzikiego zachodu.

Mazurska Noc Kabaretowa jest organizowana w mrągowskim amfiteatrze od 1999 r. Kabareton Gwiazd gości cieszące się uznaniem polskie kabarety oraz najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej.

Festiwal Kultury Kresowej - to drugi co do wielkości festiwal organizowany od 1995 roku w mrągowskim amfiteatrze. Jest prezentacją artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech.

Dwukrotnie, w latach 2009 i 2011, Warmińsko – Mazurska Regionalna Organizacja Turystyczna przyznała miastu certyfikat „Mrągowo – festiwalowe miasto”. Mrągowo na tle innych miast mazurskich wyróżnia się nie tylko ilością imprez, ale także ich zasięgiem. Organizowane są imprezy o zasięgu wojewódzkim, krajowym a nawet międzynarodowym.

W roku 2012 oddany został do użytku nowy amfiteatr, który może pomieścić 5 300 widzów. Jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najpiękniejszych scen w Polsce.

Ponadto w mieście organizowane są inne imprezy cykliczne: Dni Mrągowa, Wojewódzki Przegląd Rękodzieła Artystycznego, Wieczór Cygański, Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej.

Imprezami kulinarnymi dla smakoszy są Festiwal Golonki oraz Regionalny Festiwal Potraw z Mięsa Wieprzowego, Wołowego, Jagnięcego i Koziego. Impreza ta to część wojewódzkich imprez kulinarnych, które w roku 2012 otrzymały wyróżnienie Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Źródło: www.it.mragowo.pl
Fot. Marian Modzelewski